strona główna
strona główna
 
Centrum Sztuki Wspolczesnej  

Net.art - prezentacje Centrum Sztuki Współczesnej

 
Prezentacje net art-u, sztuki powstającej w sieci i wykorzystującej często w przewrotny, acz ożywczy sposób jej specyfikę, nieograniczony dostęp i interaktywny charakter, rozpoczną się 14 września na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Hoża 69, jako impreza towarzysząca sympozjum "Rewolucja informacyjna - 10 lat Internetu w Polsce", a następnie będą się odbywać w Centrum Sztuki Współczesnej (CSW), Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6.
 
Prezentacje przyjmą nietradycyjną, nową formę wystawienniczą - żywe multimedialne pokazy/wykłady (trwające około 1,5 godz.) będą prowadzone przez artystów i teoretyków i ilustrowane tajnikami warsztatu. Przy wystąpieniach w języku angielskim będą rozdawane streszczenia w języku polskim. Obraz z komputera, ilustrujący wykład/opis, widzowie będą oglądać na dużym ekranie.
 
Zapraszamy najgłośniejszych przedstawicieli net art-u i teoretyków sztuki Internetu, reprezentujących europejską i polską sztukę o światowej renomie. Mamy nadzieję stymulować w ten sposób inwencję i twórczość internetową wśród aktywnej artystycznie młodzieży i rozwijać świadomość w zakresie sztuki sieciowej.
Wstęp na wykłady - wolny, na koncert - 10 zł.
 
Kuratorzy: Marta van der Haagen i Urszula Śniegowska
 
Program:
  • 14 września, Nowa Aula Wydziału Fizyki UW:
    13:45 - Otwarcie cyklu: wprowadzenie i zaproszenie na pozostałe wydarzenia
    14:00 - Wykład Erkki Huhtamo (Finlandia): Archaeologies of Connectivity, or Anticipations of the Wired World
    15:00 - Prezentacja polskich projektów artystycznych powstających w obrębie domeny art.pl, prowadzona przez Martę van der Haagen (CSW) z udziałem Dominika "Enenaka" Zacharskiego (NNK)
  • 15 września, Sala Kino/Audytorium CSW:
    18:00 - powtórzenie wykładu Erkki Huhtammo
  • 16 września, Sala Kino/Audytorium CSW:
    18:00 - Zina Kaye & Mr Snow (Australia)
  • 22 września, CSW:
    18:00 (Sala Kino/Audytorium) - Alexei Shulgin/Olga Goriunova (Rosja)
    20:00 (Sala Laboratorium) - Koncert "Ja i mój 386"
  • 23 września, Sala Kino/Audytorium CSW:
    18:00 - Machiko Kusahara (Japonia): Bridging between Art and Culture: Japanese Contemporary Digital Media Art
  • 29 września, Sala Kino/Audytorium CSW:
    18:00 - Eric Kluitenberg (Holandia):Deconstructing the Sublime. Transfiguration of the Avant-Garde
    20:00 - Piotr Wyrzykowski (CUKT Polska)
  • 30 września, Sala Kino/Audytorium CSW:
    17:00 - Prezentacja polskich projektów artystycznych powstających w obrębie domeny art.pl, prowadzony przez Martę van der Haagen (CSW) i Wojciecha Sylwestrzaka (ICM UW) z udziałem autorów wybranych stron, cz. II
Prezentacje net art-u stanowią prolog V Festiwalu Nauki organizowanego w Warszawie w dniach 20 - 30 września 2001 r.

Olga Goriunova - badacz mediów, wykładowca teorii i historii nowych mediów.

Erkki Huhtamo - teoretyk zajmujący się mediami, pisarz, kurator i reżyser telewizyjny. Ostatnio wykłada gościnnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles na Wydziale Projektowania i Sztuk Medialnych. Ostatnie jego projekty to znacząca międzynarodowa wystawa sztuki mediów Alien Intelligence w Kiasma - Muzeum Sztuki Współczesnej w Helsinkach (2000), której był kuratorem, i wystawa Phantasmagoria, Time Travelling in the Moving Image dla Muzeum Kultury w Helsinkach (2000). Jego publikacja towarzysząca tej wystawie została uznana za jedną z wyróżniających się książek wydanych w roku 2000 w Finlandii. Obecnie profesor Huhtamo pracuje nad książką Archaeologies of the Apparatus (dla wydawnictwa MIT Press) oraz wystawą Circu(IT)lation (Centrum Sztuki Kolegium Projektowania, Pasadena, USA, 2002).

Zina Kaye & Mr Snow (house of laudanum) - para mieszkających w Sydney artystów zajmujących się nowymi mediami. Uważani są za pionierów Internetu - już w 1996 roku zorganizowali Internetową transmisję performance'u, byli także jednymi z pierwszych, którzy zastosowali Internet do transmisji radiowych (l'audible).W ich pracach nieustannie powracają pewne wątki: samoloty, tajni agenci, fale radiowe i tajemnicze, zagubione w przestrzeni lokalizacje. Ich najnowszy projekt nosi nazwę Observatine - jest to napędzany silnikiem spalinowym samolot szpiegowski, którym można sterować za pomocą Internetu w czasie rzeczywistym (observatine - free-flying surveillance device, Mr Snow's new project). Wywiad.

Eric Kluitenberg - mieszkający w Amsterdamie teoretyk sieci, badający Internet jako nowe (taktyczne) medium dla sztuki i (sub)kultur. Organizator takich wydarzeń jak Interstanding Conference w Tallinie (1996, 1997), dwie edycje konferencji Next 5 Minutes Conference, Amsterdam, Net.congestion streaming media festival w Amsterdamie (2000) itd.

Machiko Kusahara - profesor nadzwyczajny sztuki mediów na University Graduate School of Science and Technology w Kobe, kuratorka i teoretyk mediów. Od 1986 roku wykłada teorię mediów i grafikę komputerową, opublikowała kilka książek o grafice komputerowej i sztucznym życiu. Jej ostatnie badania ogniskują się wokół przejścia artystycznej kreacji do sztuki interaktywnej, szczególnie w odniesieniu do idei sieci i sztucznego życia.

Alexei Shulgin - artysta, kurator, muzyk. Mieszka i pracuje w Moskwie. Jeden z pierwszych i najbardziej aktywnych artystów sieciowych. Stworzył elektroniczną fotogalerię Hot Pictures (1994) w Internecie oraz Moscow WWWArt Centre (1995), gdzie prowadził seminaria (1995/96). Założył Form Art (1997), Easylife (1997) oraz 386 DX cyberpunk rockband (1998). Webmaster projektu FUFME, Inc (1999). Od roku 2000 wykłada w Pro Arte Media Lab w Sankt Petersburgu. Sławę przyniósł mu koncert Ja i mój 386, w którym występuje grając na swoim komputerze z lamusa przetworzone elektronicznie popularne piosenki, którym towarzyszą równie niedzisiejsze animacje wytwarzane symultanicznie. Na festiwal Ars Electronica'98 w Linzu przygotował konkurs form art (sztuki formularza). Uczestniczy w wielu projektach internetowych na całym świecie.

Piotr Wyrzykowski (CUKT) - artysta gdański (ur.1968), wykorzystujący szeroki zasięg Internetu do działań para-politycznych utrzymanych w estetyce minionej epoki. Stypendysta uniwersytetów w Banff i Chicago. Studia w pracowni intermedialnej Witosława Czerwonki w ASP w Gdańsku. Założyciel formacji ziemia mindel-wurm oraz venom underground, współpracował z galeriami wyspa, C14, CUKT, otwarte atelier. Jest jednym z najbardziej interesujących polskich twórców pracujących w nowych mediach, jakimi są wideo, komputery, Internet. Nagradzany na prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą. Artysta generalnie interesuje się tym, jak najnowsze technologie wpływają na postrzeganie obecności ciała ludzkiego. Takie zjawiska, jak np. teleobecność, czyli możliwość, dzięki transmisji telewizyjnej, istnienia w tysiącu miejsc jednocześnie, są narzędziem rozszerzania granic naszej cielesności. Tego problemu dotyka także zrealizowana w 1998 roku praca Piotra Wyrzykowskiego There is No Body - wirtualna postać istniejąca w cyberprzestrzeni, którą widz może dowolnie deformować i kształtować.

Dominik "Enenek" Zacharski - młody grafik, który próbuje pokazać internautom, co siedzi w głowach innych młodych internautów, gdy nie są zajęci śledzeniem akcji upadających portali". NNK to serwer z polskim netartem, powstał w 1996 i ewoluuje w kierunku półhermetycznej, abstrakcyjno-rozluźnionej rozrywki intelektualnej, na pograniczu sztuki i zabawy. Oscyluje pomiędzy prezentacjami online prac wykonanych tradycyjnymi mediami, ale przede wszystkim prezentuje prace czysto netartowe, nie mogące egzystować bez komputera, skryptu i serwera.

Domena art.pl (zarejestrowana w lutym 1997) powstała z inicjatywy Centrum Sztuki Współczesnej, realizacją i opieką nad domeną zajął się Wojtek Sylwestrzak (ICM UW). Pierwszą domeną w art.pl była csw.art.pl. Dziś jest ich ponad 1300.

 


| na górę | strona główna |
| Kontakt - informacje prasowe | Sympozjum | Koncert | Imprezy towarzyszące |
| Komitet Honorowy | Komitet Organizacyjny | Organizatorzy imprez towarzyszących |
| Sponsorzy | Patronat medialny | V Festiwal Nauki |